Навчально-консультаційний пункт Луганського Державного Університету Внутрішніх Справ імені Е. О. Дідоренка у місті Миколаєві

Популярно про наркоманію

13.11.2009

Популярно про наркоманію

     За деякими даними, у світі нараховується близько одного мільярда наркоманів  і як зазначають фахівці Міжнародного центру по контролю над наркотиками  при ООН, «зловживання засобами, що викликають залежність, постійно збільшується як у розвинених країнах, так і в тих, що ще розвиваються». Особливе непокоєння викликає «омолодження» наркоманії. Експерти Всесвітньої Організації охорони здоров’я вважають проблему наркоманії суто молодіжною. Труднощі боротьби з наркоманією ускладнюються й тим, що за останнє десятиліття з’явилась тенденція до розширення «арсеналу» засобів, що викликають залежність. Це й традиційні наркотики, й препарати побутової хімії, і навіть промислові отрути.    
     Проблема наркоманії є багатогранною і кожна сторона пов’язана із стражданнями та трагічними долями людей. У першу чергу, це дуже велика захворюваність на СНІД серед наркоманів та реальна можливість передачі цієї хвороби іншим людям, скорочення життя, соціальна та психічна деградація особистості, народження дітей, що стали наркоманами ще в утробі матері  
В Україні за останні 5 років показники розповсюдженості й смертності від наркоманії, а також кількість осіб, які епізодично вживали наркотики, але знаходяться на обліку, збільшилась майже у 2 рази. Можна з упевненістю зазначити, що наркотизація захопила усі регіони України. 
     Немає вичерпної відповіді на питання про причини виникнення цього явища. У минулому це пояснювали просто: чим сильнішим є наркотик, тим неминуще розвивається захворювання. Потім звернули увагу на швидкість формування залежності  й зробили висновок, що усе залежить від характерологічних особливостей особистості та біологічні якості організму. Велику роль при цьому грають умови та образ життя, взаємодія особистості та навколишнього середовища та порушення цієї взаємодії. 
     Що ж стосується боротьби із наркоманією, то важливою умовою тут є формування у населення стійкого негативного ставлення до наркотизації, але у той же час гуманного ставлення до  наркоманів як до хворих, які потребують допомоги. За даними офіційної статистики майже 90% наркоманів – це люди до 25 років, серед яких третина – жінки. Середній термін життя наркоманів – трохи більше 30 років, серед яких 10-15 доводиться на активне вживання наркотиків. 
     Розвиток наркоманії у першу чергу залежить від так званої установки: ще не попробувавши наркотик, людина «готується» розповідями більш досвідчених друзів, відомостями з журналів та книг. Вона заздалегідь настроєна на  незвичні відчуття. Так, сигарета з гашишем, випалена людиною, яка не знає про наркотик, не дає ейфорійної дії. Саме установка змушує людину, навіть після неприємних вражень від наркотика спробувати його знову. Але людський організм в ніякого наркотику не потребує.  
     У першу чергу наркоманами можуть стати особистості незрілі, без твердих моральних принципів, без захоплень, які піддаються сторонньому впливу, емоційно нестійкі, нездатні до співчуття, егоїстичні, психічно нестійкі люди, шанувальники сильних вражень та відчуттів.  Втім, наркотик дає лише тимчасовий ефект радості або щастя, адже в подальшому він призводить до падіння енергетичних можливостей організму, до психічної та фізичної слабкості, внутрішньої спустошеності, до деградації, отупінню, розладів пам’яті, недоумству. Зникають здатність співчувати, набувати нових знань індивідуальна подоба. Наркомани втрачають друзів, а чоловіки-наркомани набувають жіночності.   
     На сучасному етапі розвитку наркології виділяють два типи  наркотичної залежності: психічну та фізичну.  Психічна виявляється у несвідомому бажанні поновити прийом наркотиків, внутрішньому дискомфорті при довгому утриманню від нього. Фізична залежність є сильною тягою до наркотичного ефекту, настільки незборимою, що витісняє будь-які інші бажання.  Якщо ж наркоман з певних причин припинив прийом наркотику, організм сигналізує про необхідність введення речовини, якщо наркотик не введено, організм реагує більш важкими наслідками та мститься за відсутність наркотичних засобів. Під час так званої «ломки» тіло наркомана мобілізує усі свої ресурси, усі системи працюють на межі своїх можливостей, загострюються хронічні захворювання, виникає сильний біль у м’язах, пульс доходить до 120 і більше ударів на хвилину, з’являється нудота, хворий постійно плаче та чихає до 90-100 разів на день, різко розширюються зіниці, зникає апетит. Такий стан нерідко закінчується самогубством або смертю від неможливості пережити відсутність наркотика. Немає жодного органу, який не постраждав би від прийому наркотиків. Може наступити раптова смерть від зупинки серця або швидкого безладного скорочення його м’язу. Інфаркт  - захворювання, яке стається у наркоманів набагато частіше, аніж у звичайних людей. Усе частіше почала реєструватися хвороба рабдоміліоз – раптове розплавлення м’язів. Навіть одноразове введення наркотиків призводить до зміни нервових процесів, порушення  діяльності організму.                     
Більшість помиляється, говорячи, що наркотики дають їм щастя, високу працездатність, творчу активність. Це тільки ілюзії, які закінчуються трагічно.  
     Наркоманія – це захворювання особистості, яке супроводжується порушеннями пам’яті, уваги, мислення, емоційно-вольової сфери. Наркотики є злом. Легких наркотиків не буває, це міф, який вигадали наркомани, щоб дурити себе й інших.

всі новини
НАВЧАЛЬНО-КОНСУЛЬТАЦІЙНИЙ ПУНКТ
ЛУГАНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ВНУТРІШНІХ СПРАВ ІМЕНІ Е. О. ДІДОРЕНКА
У МІСТІ МИКОЛАЄВІ